Два часа истинско удоволствие с музика, игра и усмивки подари на пловдивската публика актьорът Стефан Вълдобрев по време на представянето на книгата му „Книга за песните” в рамките на фестивала „Сцена на кръстопът”. Както винаги той отвори сърцето си и сподели личните си емоции с присъстващите в залата.
„Това е първото ми появяване на сцена в закрито пространство и се чувствам доста необичайно. Радвам се, че това се случва в един много специален за мен град – Пловдив”, каза актьорът и допълни, че всяка изява в Пловдивския театър за него е като завръщане у дома.
Вълдобрев емоционално призна, че му дотежава да гледа срещу себе си в залата хората с маски, след което се погрижи да забравят за тревоги, болести и напрежение.
Актьорът поднесе истинско шоу с откъси от книгата си, в които разказва както житейски истории, така и тайни за създаването на най-знаковите си песни. След това изпълняваше парчетата акустично.
На сцената прозвучаха „Аз ли съм или не съм”, „Обичам те, мила”, „Тази песен не е за любов”, „По-полека”, „Лепило за брада” и други.
Особено забавен бе моментът, когато към Стефан се присъедини Мая Бежанска. Актрисата прочете усмихната история от детството на Вълдобрев, като се опитваше да го имитира, а след това заедно изпяха култовата „Обичам те, мила”.
В купона се включи и талантливата пловдивчанка Керана. Изборът на песен, която актьорът изпя заедно с нея никак не беше случаен. Само преди няколко месеца Керана избра за участието си в Гласът на България хитовата „Аз ли съм или не съм”.
Хубавата вечер с музика и слово завърши със заслужени бисове, раздаване на автографи и снимки с виновника за празника – Стефан Вълдобрев.
„Думи в действие“ е ателие, което известният български театрален композитор Асен Аврамов ще проведе в рамките на фестивала „Сцена на кръстопът“ 2020. Разговаряме с Асен Аврамов за целите:
- Какви са те?
– „Думи в действие“ има за цел да реализира един литературно-музикален експеримент, който ще представи съвременни литературни (поетически) текстове чрез артистично поведение и изразни средства от територията на слам поезията. Би могло дори да се получи нещо като своеобразно поетическо състезание, в което „жури“ да бъде публиката. Всъщност още в Антична Гърция, поетите са представяли своите творби директно пред публиката в рамките на поетически състезания. Тук става въпрос за перформативно словесно поведение и действие; за модел на изразяване, намиращо се по-близко до уличния пърформанс, до рап-а, отколкото до сценичното превъплъщение чрез псевдо-истинно и често имитационно присъствие. С други думи – не търся представянето на поетическите текстове да става, чрез костюм, хореография, сценичен образ и поведение, а само и единствено чрез силата и експресията на изговореното слово. Моята идея е да потърсим граничните зони на съчетаване на слово и музика (звук, ритъм, beat), но не в чисто театрален или пък в чисто музикален мелодраматичен план, а в модерен, актуален резонанс на съвременните словесни поведения, каквито бихме могли да видим в рап-а и слам поезията. В този смисъл и очакваното участие и на музиканти и на артисти би допринесло за колаборации в тази територия. Колаборации, които биха били полезни както за музикантите, така и за актьорите. Но не искам да бъркаме търсенията на ателието „Думи в действие“ просто с имитиране на младежки рап, макар и да бихме били близко до него като словесно поведение. Рап-ът е доста форматиран жанр в популярната масова култура и шоу-бизнес. При нас ще търсим именно „граничната зона“, при която на преден план актьорите извеждат екстатиката на словото, и словесното действие без да навлизат в жанровете на популярната музика. „Думи в действие“ цели да развие уменията на актьорите в територията на перформативното слово и способността им да провеждат словесни сценични акции, съобразявайки се с музика и ритъм. Ателието е насочено както към актьори и музиканти (инструменталисти, бийт мейкъри, DJ, бийтбоксери) – във фаза на обучение или професионалисти, така и към всеки един човек, който има любопитство към артистично-музикалните изкуства. В ателието биха могли да вземат участие и поети, които виждат своята поезия като сценична акция.
Прочети повече...